2. Sobáš – Sviatosť manželstva

Sobáš – Sviatosť manželstva

O manželstvo žiadajú obidvaja snúbenci na farskom úrade. Žiadosť sa podáva najmenej 3 mesiace pred sobášom, kde sa dohodnú aj termíny predmanželskej prípravy.

K zahláseniu sobáša snúbenci potrebujú vypísanú a potvrdenú štátnu zápisnicu z matriky ObÚ a najviac pol roka staré krstné listy v prípade, že neboli pokrstení v našej farnosti.

K spísaniu sobášnej cirkevnej zápisnice potrebujete tieto doklady:

Po spísaní cirkevnej sobášnej zápisnice na FU odporúčame (pre ekonomické využitie času snúbencov) v ten istý pracovný deň spísať „Žiadosť o uzavretie manželstva“ na štátnej matrike, kde je potrebné mať platný OP a rodný list.

• V prípade, že máte vysokoškolský titul a nemáte ho zapísaný v OP, doniesť na matriku originál diplomu k nahliadnutiu (ak chcete mať titul uvedený na sobášnom liste).

MODLITBA ZA SPRÁVNY VÝBER ŽIVOTNÉHO PARTNERA

Nebeský Otec, stretol/-la/ som človeka, ktorý ma potešuje svojou prítomnosťou. Je to ten, ktorého si mi určil do manželstva? Pomôž mi správne sa rozhodnúť. Daj, aby som sa nezameral/-la/ len na vonkajší výzor, na krásu tela, ale aby som pozoroval/-la/ skutočné hodnoty človeka.

Ty vieš, že Ti chcem verne slúžiť, daj mi vybrať si toho /tú/, ktorý -rá/ má v tom podporí a spolu so mnou bude plniť Tvoju vôľu. Vieš, že moje srdce je hladné po láske a potrebuje sa o niekoho oprieť. Nakloň srdce človeka, ktorého si mi vybral, aby odpovedalo na moju samotu a mohlo ma milovať čistou a úprimnou láskou. Požehnávaj Pane našu lásku. Amen.

Modlitba za moje dievča

Nebeský Otec, ďakujem Ti za to, že som stretol toto dievča. Požehnávaj ju a urob, aby jej bolo so mnou dobre. Nedopusť, aby som jej niekedy ublížil. Priprav ju do úlohy ženy a matky. Chráň ju od pokušenia. Daj, aby mi bola verná a milovala ma čistou láskou. Nech v službe našej budúcej spoločnej rodine nájde svoju najdôležitejšiu úlohu tu na zemi.

Nech sa necíti byť zviazaná záväzkami ženy a matky, ale nech nájde v ich vernom plnení svoje šťastie a pokoj. Daj, aby bola trpezlivá, tichá, láskavá, aby vniesla do rodiny Boží pokoj. Mária, nech Teba nasleduje a ako Ty nech plní ochotne a s radosťou Božie plány. Amen.

Modlitba za môjho chlapca

Nebeský Otec, poslal si mi do cesty človeka, ktorému chcem venovať svoje srdce a s ktorým chcem uzavrieť manželstvo. Bedli nad ním. Pomôž mu byť veriacim, múdrym a rozhodným človekom. Daj mu mužné srdce, aby sa nebál ťažkostí, ale aby ich zdolával s Tebou.

Svätý Jozef, patrón mužov, chráň môjho chlapca od falošnej mužnosti. Nauč ho ovládať zmyselnosť a podrobovať vlastné telo službe pravej lásky. Daj, aby som sa mohla o neho bezpečne oprieť a prežiť s ním ďalšiu časť svojho života. Amen.

Modlitba manželov

Pane Ježišu, Ty si spečatil našu lásku vo sviatosti manželstva. Sľúbili sme si vernosť až do smrti. Žehnaj nás oboch, aby sme vytrvali v tomto svätom zväzku. Buď stále s nami v našom rodinnom kruhu. Chráň nás pred nebezpečenstvami nevery, pred ochabnutím v láske, pred netrpezlivosťou a sebeckosťou.

Zachovaj nás vo svojej milosti po všetky dni spoločného života. Daj, aby sme s láskou prijali deti ako Tvoj dar, a aby sme im boli prvými svedkami viery. Daj, aby sme si vzájomne pomáhali na ceste k svätosti a cez manželskú lásku raz prišli k Tebe, najvyššej a večnej Láske, spolu s našimi deťmi, a chválili Ťa na veky vekov. Amen

Modlitba za manželstvá, ktorým hrozí rozpad

„Milovaný Otče, tým, že si ustanovil manželstvo, dal si nám najlepší spôsob na naplnenie prikázania lásky.
Tvoj Syn Ježiš Kristus začal hlásať svoje posolstvo spásy tým, že pomohol manželom a ich priateľom na svadbe v Káne.
Bola tam aj Panna Mária – a práve ona si prvá všimla, že nový manželský zväzok má problém.
Prosím ťa, dobrý Otče, prosím Ježiša aj Máriu, zachráňte všetky manželstvá, ktorým hrozí rozpad z najrôznejších príčin.
Prosím ťa, aby manželstvo, za ktoré sa modlím, prežilo zázrak premeny zla na dobro, chladu na vrúcnosť, tvrdosti na jemnosť, hrubých slov na nežné, odcudzenia na blízkosť, smútku na radosť, ľahostajnosti na túžbu. Aby sa tak zjavila tvoja sláva a znovu v teba uverili oni aj ich deti. Amen.“