2. Kaplnky v Oščadnici

Kaplnky v Oščadnici

Kaplnka Mena Panny Márie, Rovne (1935)

Stará kaplnka v Rovniach bola postavená asi v rokoch 1933-1936.

Koncom 60-tych rokoch došlo k zosuvu pôdy a kaplnka sa zrútila. V ruinách prečkala do roku 1982, kedy sa pani Terézia Haladejová, r. Krkošová rozhodla, že kaplnku obnoví. Stálo ju to veľa práce i odriekania.

Odborné práce viedol brat p. Haladejovej, Ján Krkoš, sochy svätých zhotovil majster Jozef Pazdera.

Kaplnku vysvätil na „Rovnianske hody“, dňa 12. septembra 1982 dp. Jozef Pitek, správca miestnej farnosti. Obnovená bola v roku 2014.

Lurdská jaskyňa (1940)

Príchodom Martina Bernáta, vedúceho notára, v jeseni 1939 do Oščadnice, sa začal nový vývoj modernizovania obce. V lete roku 1940 bol Martin Bernát na výlete v Trenčianskych Tepliciach odkiaľ priniesol pohľadnicu a pôdorys jaskyne. So svojim plánom postaviť podobnú v Oščadnici sa podelil s miestnym farárom Štefanom Krautmanom, ktorého táto myšlienka nadchla a rozhodli sa, že dielo uskutočnia a jaskyňu vystavia.

Veriaci prisľúbili pomoc, za 2 dni navozili potrebný kameň, miestni murári 3 dni pracovali zadarmo a ostatní veriaci im pomáhali. Ján Moskáľ Haladej zozbieral na cement a mzdy murárov 7000 Sk.

Takže začatá práca počnúc 26. júlom 1940 sa ukončila 14. augusta 1940. Do hotovej jaskyne sa postavila socha a 15. augusta 1940 kaplán Boris Ivanov, z plnomocenstva Biskupského úradu Lurdskú jaskyňu a sochu posvätil.

Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, Zadedová (1948)

Kaplnka bola postavená v roku 1948 z vlastných nákladov, obetovaním voľného času a prácou svojich rúk miestnych veriacich. V kaplnke postavili oltár, kde bola umiestnená socha Panny Márie, ktorú darovala pani Anna Mičáková z Čadce.

Do veže vložili zvon z Višňového, ktorí následne posvätil v roku 1948 vdp. dekan Štefan Krautman. Kaplnku posvätil miestny kaplán Vojtech Štrbák v roku 1948. V roku 2013 bola kaplnka rekonštruovaná.

Kaplnka sv. Petra a Pavla, Svancari (1960)

Na mieste súčasnej kaplnky stála pôvodne stará drevená zvonica. Zliatinový zvon na túto zvonicu zakúpili spoločne miestni občania, ktorí po 1. svetovej vojne pracovali v Amerike.

Nová kaplnka bola postavená v 60 – tych rokoch minulého storočia miestnymi občanmi osady Svancari.

Sochu Panny Márie na oltár priviezli z Bratislavy p. Truchliková a p. Svancárová. V roku 1983 prebehla rekonštrukcia interiéru kaplnky.

Kaplnka sv. Cyrila a Metoda, Haladeji (1961)

V roku 1929 bol vysvätený zvon, ktorý bol v tom čase umiestnený iba na drevenej konštrukcii. Peniaze na tento zvon poslali Liptákovci z osady Závozy, ktorí odišli do Ameriky. Pôvodne mal byť zvon umiestnený v Závozoch, ale aby bolo zvonenie lepšie počuť, dali ho na kopec do osady Haladeji. Zvon bol odliaty v Chomutove a je na ňom nápis „Svätý Cyril a Metod orodujte za nás“.

Murovaná kaplnka bola postavená v roku 1961. Obnovila sa v roku 1993.

V roku 2015 sa kvôli statike zbúrala a postavila sa úplne nová kaplnka zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi. O novú kaplnku sa zaslúžila rodina Milana Liptáka. Interiér zdobia drevené sochy miestnych rezbárov – Pavla Matejíčka a Jozefa Jurkyho.

Kaplnka Tadeáš, Dedovka (2012)

Kaplnka bola dokončená a vysvätená 3. marca 2012. Je zasvätená sv. Júdovi Tadeášovi, patrónovi v beznádejných prípadoch.

Architektonicky ju navrhol PhDr. Ján Hečko a taktiež celú výstavbu riadil i zabezpečoval materiálom.

Jediný materiál, ktorý sa použil na jej výstavbu bolo drevo. Kaplnka má šesťuholníkový tvar, jej obvodové steny sú postavené z ručne opracovanej guľatiny.

Špáry sú umšované – vyplnené lanom z hoblín, ktoré bolo zabité bukovými kolíkmi. Strecha je pokrytá štiepaným dreveným šindľom.

Kaplnka Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, Vreščovka (2013)

Malá murovaná kaplnka so sochou Panny Márie bola postavená neznámym zakladateľom v neznámom čase.

V roku 2012 sa začala kompletná rekonštrukcia a prestavba kaplnky a táto bola nanovo vysvätená 8. júna 2013.

Kaplnka sa nachádza cca 800 m od hranice s Poľskom. Kaplnka je zasvätená Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Zdroj: https://visit.oscadnica.sk/kaplnky.html