Nikdy neopúšťaj svojho
partnera, hlavne nie v ohni


Každým rokom pribudne do sveta kinematografie mnoho a mnoho nových filmov.
Nájsť medzi nimi hodnotný a zmysluplný film je niekedy dosť ťažké. Už dávnejšie ma upútal jeden, ktorý hovorí o pravých hodnotách manželstva.Volá sa Fireproof v preklade Ohňovzdorný a vyšiel v roku 2008.

Ide o príbeh manželského páru, ktorý sa vo svojom vzťahu dostane do neriešiteľnej situácie, ktorej východisko vidí len v rozvode. On pracuje ako požiarnik a ona je hovorkyňou v miestnej nemocnici. Pracovné vyťaženie im nedovolí, aby si našli čas jeden pre druhého. Ich vzťah sa obmedzí len na hádky a výčitky. Obaja majú okolo seba priateľov, ktorí sa im snažia poradiť. Našťastie si on – Caleb, zavolá na pomoc svojho otca a ten mu poradí, aby vydržal ešte 40 dní. Poštou mu pošle knihu, ktorá je akýmsi návodom na záchranu svojho manželstva.

Film je plný hodnotných myšlienok, ktoré sú vhodné nielen do manželstva, ale i do rozvíjajúcich sa vzťahov. A aby nebolo všetko až príliš vážne, dej je popreplietaný humornými
situáciami. Celkom zábavné je napríklad sledovať život na požiarnej stanici, vzťahy hasičov, ich súperenie a doťahovanie sa medzi sebou navzájom. Myslím si, že už v úvode filmu je zrejmé ako príbeh skončí. Avšak dôležité je sledovať postupnú premenu v myslení hlavného hrdinu. Jeho rebríček hodnôt nadobúda postupne nový rozmer. Na začiatku sice odmieta akúkoľvek zmienku o Bohu, no v závere je to práve Caleb, ktorý svoju manželku privedie na cestu späť.