Írska televízia sa musela ospravedlniť za ohováranie kňaza

 

Dublin, 12. decembra (TK KBS) - Írska štátna televízia RTE priznala, že sa dopustila ohovárania na otcovi Kevinovi Reynoldsovi. Misionára z Kene vlani v máji v jednej z relácii televízia obvinila zo sexuálneho zneužitia mladistvej osoby. Televízia za to odvysielala verejné ospravedlnenie a ako odškodné vyplatí kňazovi nemalú čiastku.

Relácia Prime Time Investigates neprávom obvinila kňaza za znásilnenie neplnoletej ženy, ktorého sa mal dopustiť v roku 1982 v Keni a z ktorého sa mala narodiť dcéra, s ktorou hovorila reportérka televízie RTE priamo na mieste. Najvyšší súd v Dubline 17. novembra na základe testu o otcovstve rozhodol, že menovaný kňaz nie je jej otcom. Televízia RTE bola teda nútená priznať vykonštruovanosť celej kauzy a v rámci nadväzujúceho súdneho procesu vyplatí ako odškodné čiastku, ktorá by mohla prekročiť jeden milión euro.

Pozoruhodné je, že O. Reynolds, ktorého tvorcovia zmienenej relácie oslovili pri natáčaní, obvinenie okamžite kategoricky poprel, urobil právne kroky na svoju obhajobu a ešte pred odvysielaním relácie tvorcom ponúkol, že si na vlastné náklady nechá urobiť test otcovstva, pokiaľ relácia nebude odvysielaná. Televízia mu odmietla uveriť a reláciu napriek tomu odvysielala. Po nej nasledovali ďalšie tiež v írskom rozhlase a počas niekoľkých mesiacov potom priebežne palcové titulky v dennej tlači. Meno otca Reynoldsa potom vláčili v médiách aj katolícki publicisti, ako napríklad John Allen z USA.

Celý prípad ohovárania 65-ročného írskeho kňaza má niekoľko zaujímavých aspektov. Prvým je to, že ide o ohováranie kňaza štátnou televíziou v dobe, kedy je sexuálne zneužitie mladistvých v tejto krajine považované za najhorší možný delikt. Po druhé, že celá kauza obrovským spôsobom ublížila kňazovi, jeho príbuzným, írskym misionárom a vierohodnosti cirkvi, a po tretie otriasa vierohodnosťou takzvaného investigatívneho žurnalizmu zrejme nie len v Írsku.

Riaditeľ írskej štátnej televízie RTE, Noel Curran, ktorý bol nútený z funkcie odstúpiť, predniesol pred svojim odchodom ospravedlnenie: „Televízia RTE bez akýchkoľvek výhrad priznáva, že tvrdenie vznesené proti otcovi Kevinovi Reynoldsovi boli úplne nepodložené a falošné a že otec Reynolds je príkladným kňazom, ktorého bezchybná služba priniesla počas štyridsiatich rokov jeho pôsobenia veľký prospech spoločnosti v Keni aj v Írsku ako na poli školstva, tak v oblasti pastorácie.“ A dodal: „Toto je jedno z mojich najväčších editorských pochybení, ktorého som sa kedy dopustil.“

Udalosť vyvolala isté znepokojenie aj v tamojších cirkevných kruhoch, ale dublinský arcibiskup, kardinál Diarmud Martin, ktorý v súvislosti so škandálmi kňazov najhorlivejšie obviňoval z nečinnosti miestnych biskupov a dokonca aj rímsku kuriu, však aj po tejto udalosti vyhlásil, že írske média nemajú voči cirkvi žiadne predsudky.